×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Ogródek przyszkolny przy Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Krapkowicach.

Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Krapkowicach to szkoła z tradycjami. Z roku na rok rozwija się w różnych kierunkach.W tym roku szkolnym uczniowie ZSS 1 poznawali tajniki przyrody i zgłębiali tajemnice tworzenia ogródka. Z inicjatywy dyrektora szkoły Pana mgr Mariusza Znamca powstał ogródek przyszkolny, który został całkowicie sfinansowany z funduszy szkoły. Inicjatywę szkoły wsparła też Rada Rodziców, która zakupiła rośliny na początek nasadzeń.
Ogród nasz będzie spełniał rolę dydaktyczną, stwarzał dzieciom możliwości poznania różnych gatunków roślin i wymagań glebowych oraz zasad ich pielęgnacji. Umożliwi obserwację ptaków i owadów, pozwoli na przeprowadzanie eksperymentów przyrodniczych, rozbudzi ciekawość dziecięcą. Praca uczniów w ogrodzie wyrobi nawyki dbania o rośliny i estetykę otoczenia, uwrażliwi  na piękno przyrody, nauczy wielu czynności związanych z utrzymaniem i pielęgnacją ogrodu.
W szkolnym ogrodzie przez cały rok szkolny będzie  można prowadzić systematyczne  obserwacje. Tą „zieloną klasę ” można dostosowywać na bieżąco do potrzeb dydaktycznych,  urozmaicać zajęcia (sadzić odpowiednio dobrane rośliny, obserwować zwierzęta, ustawić karmiki, domki dla owadów, albo stację meteorologiczną itp.) Dzięki ławeczkom, które stoją blisko siebie można przeprowadzić szereg lekcji na świeżym powietrzu. Można w ogrodzie pracować aktywnie z uczniami, stwarzając ciekawe sytuacje dydaktyczne, rozbudzać ciekawość ekologiczną i wychowywać w poczuciu przynależności człowieka do świata przyrody.
Rezultatem rozbudzenia świadomości uczniów i postaw przyrodniczych będzie całokształt ich wiedzy o środowisku przyrodniczym, zdolność dostrzegania zjawisk, obserwacje ogrodu w różnych porach roku, poznanie różnych gatunków warzyw i ziół, propagowanie zdrowego i ekologicznego żywienia.Ponadto zagospodarowanie terenu przyszkolnego poprawi walory estetyczne otoczenia szkoły, podniesie świadomość ekologiczną uczniów, rodziców i społeczności lokalnej, która z osiedlowych okien obserwować będzie codzienną działalność uczniów.
W ogrodzie posadziliśmy wiele roślin warzywnych, ziół i kwiatów. Posadziliśmy m.in. pomidory malinowe, pomidory koktajlowe, kapustę, sałatę masłową, kalarepę, jarmuż, seler, koperek, rzodkiewkę,pietruszkę, marchewkę, szczypiorek, por, rzeżuchę, sałatę ozdobną i roszponkę.Z ziół znajdziemy w naszym ogródku lubczyk, miętę, melisę, bazylię, oregano, szałwię, lawendę i majeranek. Przeznaczyliśmy klomby na rośliny ozdobne, aby kolorami kwitnących kwiatów nadały piękna temu miejscu i podniosły walory estetyczne ogrodu.
Z roślin ozdobnych znajdziemy takie, jak np. pelargonię wielkokwiatową, azalię japońską,sasanki,dalie, fuksje,skalnice, floksy, niezapominajki, akamitki- studentki, bratki, stokrotki, maciejkę.W ogrodzie nie zabrakło również miejsca dla małych skrzydlatych przyjaciół, którzy mamy nadzieję, zadomowią się u nas na stałe. Ogród upiększa okazały, duży karmnik zwrócony swym szerszym bokiem w stronę okien szkoły, aby uczniowie mogli codziennie obserwować życie ptaków w karmniku. Karmnik obsadziliśmy roślinami, w których otoczeniu z czasem zrobi się zacisznie.Posadziliśmy wokół tuje, jarzębinę, krzewy berberysu, azalie japońską, lilak oraz krzew forsycji.Po przeciwnej stronie ustawiliśmy dwa domki dla owadów z nadzieją, że uda nam się zaobserwować i poznać osobniki, które zamieszkają w tych apartamentach. Obie budowle dla skrzydlatych przyjaciół dodają uroku i podnoszą wartość edukacyjną ogrodu.
Stworzenie ogrodu przyszkolnego było wyzwaniem,a jednocześnie formą edukacji ekologicznej. Istotnym było wykorzystanie istniejącej naturalnej przestrzeni wokół szkoły do celów dydaktycznych przy jednoczesnym zagospodarowaniu terenu.Uczniowie rozumieją ideę założenia ogrodu, chętnie w nim pracują, przebywają, czują się współgospodarzami ogrodu. Będzie on dla naszych uczniów innowacją pomocną w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji przyrodniczej i społecznej.Będzie miejscem integracji uczniów, miejscem koleżeńskich spotkań, relaksu i odpoczynku.

 

 

Napisała Alina Pogorzelska

nauczyciel
 ZSS nr 1 w Krapkowicach

 

 

Publiczna Sportowa Szkoła Podstawowa Nr 5 w Krapkowicach
47-303 Krapkowice | ul. Os. XXX-lecia 24 | tel. 77 407 80 85
Statystyka odwiedzin: Dziś: 249, W tym miesiącu: 13416, Wszystkich: 1049244