×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Szanuj zdrowie, ratuj życie

Jak nie wpaść w panikę i skutecznie udzielić pierwszej pomocy osobie potrzebującej? Jak znaleźć w sobie siłę, by nie ulec nałogom? Wreszcie, co dzieje się z naszym organizmem, gdy dostarczamy mu środki odurzające? Na te i wiele innych ważnych pytań uczniowie klas I i II klas gimnazjum ZSS nr 1  w Krapkowicach poznawali odpowiedzi na warsztatach „Szanuj zdrowie, ratuj życie” prowadzonych przez Centrum Profilaktyki Edukacji PROFED w Krakowie.
Warsztaty prowadzone były przez wykwalifikowanego ratownika medycznego oraz psychoterapeutę i składały się z dwóch części. Pierwszą stanowiła prezentacja multimedialna ostrzegająca młodych ludzi przed różnego rodzaju uzależnieniami – nie tylko tymi, o których wszyscy wiemy, że są niebezpieczne. Młodzi ludzie dowiadywali się, że nawet produkty powszechnie dostępne mogą być źródłem uzależnień. Bo czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, jak niebezpieczne mogą być tak popularne i reklamowane w mediach napoje energetyczne lub tak zwane śmieciowe jedzenie, jak na przykład chipsy? Ogromne wrażenie zrobiły na uczniach również zdjęcia ludzi uzależnionych od narkotyków.
W drugiej części warsztatów młodzież uczyła się zasad udzielania pierwszej pomocy. Korzystając z fantomów oraz defibrylatora uczniowie ćwiczyli masaż serca, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.
Szkolenia takie, jak to, pozwala mieć nadzieję, że dobrze przeszkoleni młodzi ludzie w razie konieczności nie wpadną w panikę i będą w stanie udzielić pierwszej pomocy, gdy zaistnieje taka konieczność.
Warsztaty mogły się odbyć dzięki Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która sfinansowała szkolenie.

 

 

Publiczna Sportowa Szkoła Podstawowa Nr 5 w Krapkowicach
47-303 Krapkowice | ul. Os. XXX-lecia 24 | tel. 77 407 80 85
Statystyka odwiedzin: Dziś: 410, W tym miesiącu: 20879, Wszystkich: 1112912